• Odwiedziło nas: 2619651

WYCIECZKA EKOLOGICZNA JAGÓDEK I JARZĘBINEK

„Jarzębinki” i „Jagódki” swoją wycieczkę do Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, 23 maja br., rozpoczęły od obejrzenia  zamontowanych  tam urządzeń: pompy ciepła, farmy fotowoltaicznej oraz dwóch  wiatraków, które demonstracyjnie ukazywały zalety odnawialnych źródeł energii.

Celem Ośrodka jest bowiem  kształtowanie właściwych postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

Kolejnym punktem wycieczki byłospotkanie z pszczelarzem, panem Tadeuszem Wdowiakiem – doświadczonym przyjacielem i opiekunem pszczół. Z ogromną pasją opowiedział  przedszkolakom o tych pożytecznych owadach i korzyściach, jakie czerpie z nich człowiek. Dzieci na własne oczy zobaczyły owoce wielkiej pracy małej pszczoły. Dowiedziały się jak ten niestrudzony owad dostarcza nie tylko miód i wosk, lecz także mleczko pszczele, kit pszczeli czy pyłek kwiatowy. Zobaczyły również jak zbudowany jest ul i jak wygląda jego wnętrze.

„Jarzębinki” i „Jagódki” odbyły również eko- spacer po najciekawszych zakątkach Krainy Łęgów Odrzańskich w Dziewinie przy wykorzystaniu ścieżek edukacyjno-przyrodniczych.

„Co szumi w stawie?” – pod takim hasłem odbyły się zajęcia nad starorzeczem Odry, gdzie dzieci obserwowały rośliny wodne, szuwarowe i chronione oraz  żyjące tam różne gatunki owadów, płazów, ptaków i ssaków.

Bardzo ciekawe okazały się również warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich. Przedszkolaki w czteroosobowych zespołach przygotowały samodzielnie ciasto - tartę z rabarbarem. Pod czujnym okiem niezmiernie miłych  pań dzielnie pokonały wszystkie etapy pieczenia, które okazały się bardzo praco- i czasochłonne. Czkając na upieczenie  ciast dzieci próbowały różnych zdrowych przekąsek i napojów: kalarepki, papryki, pomidorków koktajlowych, puree z kalafiora, herbatki z miętą i miodem. Upieczoną tartę odważyły się zjeść nawet największe niejadki, co świadczy o tym, że pomoc w przygotowywaniu posiłków przez dzieci ma ogromny wpływ na ich apetyt.

Dzieci wróciły do przedszkola trochę zmęczone, ale szybko zregenerowały siły i na pytania rodziców, co im się najbardziej podobało na wycieczce odpowiadały, że wszystko! Świadczy to o tym, że wyjazd do ROEE w Dziewinie był bardzo udany.

Autor: Jolanta Szewczyk