RAMOWY ROZKŁAD DNIA 3-4.LATKI (JESIEŃ - ZIMA)

Ramowy dzienny rozkład dnia

dla 3. i 4. latków (jesień - zima)

Zakres godzin

Działania nauczyciela i dzieci

6.00 – 8.00

Zabawy w kącikach zainteresowań wg inwencji dzieci.

Godziny przeznaczone na realizację

Podstawy programowej

8.00 – 8.30

Zabawy swobodne.

ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe.

8.30 – 9.00

30 min.

Czynności opiekuńcze, czynności samoobsługowe, I śniadanie, doskonalenie samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku.

9.00 – 9.30

30 min.

Zajęcia dydaktyczne. Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową i zgodnie z zatwierdzonym programem wychowania przedszkolnego; wspieranie rozwoju dzieci poprzez prowadzenie zajęć wychowawczo - dydaktycznych wynikających z planów pracy.

9.30 – 10.35

65 min.

Zabawy swobodne dzieci; zabawy tematyczne, konstrukcyjne, rysowanie itp.

10.35 – 11.15

40 min.

Zabawy w ogrodzie przedszkolnym, spacery.

11.15 – 11.45

30 min.

Czynności opiekuńcze, czynności samoobsługowe, II śniadanie - czynności porządkowe, zabiegi higieniczne, samoobsługowe; nabywanie nawyków kulturalnych podczas posiłku, przygotowanie do leżakowania.

11.45 – 13.00

75 min.

Leżakowanie.

13.00 – 14.00

Obiad, wdrażanie do kulturalnego spożywania posiłków, zachowanie prawidłowej postawy przy stole, posługiwanie się sztućcami, kształtowanie nawyków żywieniowych; zabiegi higieniczne, czynności porządkowe, samoobsługowe.

14.00 – 16.30

Spontaniczne zabawy, gry dydaktyczne, stolikowe, praca indywidualna, ćwiczenia o charakterze relaksacyjnym, zabawy na świeżym powietrzu, rozmowy wychowawcze, zajęcia dodatkowe, prace porządkowe, zabawy dowolne, rozchodzenie się dzieci.

W okresie zimowym, ze względu na panujące warunki atmosferyczne pobyt na powietrzu jest zmniejszony.

swobodna zabawa – 95 min.
pobyt na powietrzu – 40 min.
zajęcia dydaktyczne realizowane według wybranego programu dydaktyczno-wychowawczego – 30 min
czynności opiekuńcze  – pozostały czas do dowolnego zagospodarowania – 135 min.