Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

O PRZEDSZKOLU

Przedszkole Nr 2 „Słoneczko”  to placówka posiadająca ponad 35 letnią tradycję. Składa się z dwóch, położonych w pobliżu siebie, obiektów. W budynku parterowym mieszczą się sale dzieci młodszych ( od  2,5 do 4 lat), starsze przedszkolaki (5- i 6-latki) zajmują budynek piętrowy. Przed dwoma laty zakończyła się termomodernizacja całej placówki oraz remont większości sal i korytarzy. Przedszkole zyskało nową, kolorową elewację, która swoim wyglądem przyciąga uwagę przechodniów. Każdy z budynków posiada oddzielną kuchnię, wyposażoną w nowoczesne piece  konwekcyjne,  w których przygotowywane są smaczne posiłki dla dzieci przedszkolnych oraz obiady dla uczniów dwóch wołowskich szkół. Wszystkie pomieszczenia, z których korzystają dzieci, wyposażone są w odpowiednie środki dydaktyczne, nowoczesne meble, kąciki zainteresowań oraz atrakcyjne zabawki. W holach umieszczony jest sprzęt sportowy (suchy basen, zjeżdżalnie, materace) oraz  kreatywne pomoce dydaktyczne, które pomagają w adaptacji dzieci do warunków przedszkolnych. Duże zainteresowanie wzbudza też ogromne akwarium znajdujące się  w budynku piętrowym. Naszą chlubą jest bogato wyposażona biblioteka, w której ciekawe lektury mogą znaleźć dla siebie nie tylko dzieci, ale i ich rodzice oraz nauczyciele. Każdy wtorek jest dniem otwartym, rodzice mogą wówczas  uczestniczyć  w zajęciach wraz   z dziećmi.

Teren przedszkola liczy około 1000 m2, rośnie na nim wiele gatunków pięknych drzew, krzewów, kwiatów, ziół  oraz drzew i krzewów owocowych. W ogrodzie znajdują się place zabaw, altanki, piaskownice, amfiteatr ze sprzętem nagłaśniającym, górka saneczkowa oraz ścieżka zdrowia. Atrakcję stanowi oczko wodne z rybkami  i fontanną. Ogród jest oświetlony i stale monitorowany pod względem bezpieczeństwa. Stanowi on miejsce zabaw i odpoczynku dla dzieci i ich rodzin.

Przedszkole posiada dziesięć dużych i jasnych sal, może w sumie pomieścić 250 dzieci (10 grup). Każda grupa wiekowa obiera sobie swoją własną nazwę, a opiekę nad dziećmi  powierza się dwóm wykwalifikowanym nauczycielom oraz osobie wspomagającej. Zgodnie z zapisami Statutu przyjmowane są również dzieci posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.  Nauczyciele stosują nowatorskie metody pracy, rozwijają kreatywność i wszechstronny rozwój dziecka, mając jednocześnie na uwadze jego indywidualne potrzeby i możliwości. Przedszkolaki biorą udział w licznych konkursach plastycznych, muzycznych, literackich, matematycznych, sportowych- zarówno o zasięgu gminnym, powiatowym jak i ogólnopolskim.  Nauczyciele swoją działalność prowadzą w oparciu o opracowywany corocznie kalendarz imprez, uroczystości, wycieczek oraz plan współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Dzieci biorą udział w zajęciach języków obcych (angielski i niemiecki), warsztatach plastycznych i teatralnych, zajęciach logopedycznych, nauce religii, w przedstawieniach teatralnych proponowanych przez aktorów wielu polskich teatrów, a także w koncertach muzycznych (artyści Lubuskiego Biura Koncertowego „Orfeusz”).

Wszystkie wydarzenia można na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej (www.sloneczko.wolow.pl),w gazetce przedszkolnej „Słoneczne Ciekawostki”, w kronice,w prasie lokalnej  oraz na stronie Urzędu Miejskiego w Wołowie. Gorąco zachęcamy do obejrzenia i przeczytania relacji z podejmowanych przez nas działań, gdyż jest ich naprawdę dużo.