BAJKA LOGOPEDYCZNA Z OKAZJI ŚWIĘTA RODZINY

Bajka logopedyczna napisana przez naszą logopedkę Aleksandrę Selwocką z okazji uroczystości „Grunt to rodzina”. Spełnia ona również założenia „Programu preorientacji zawodowej”, który jest realizowany w tym roku, w naszym przedszkolu. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Pewnego majowego dnia pani nauczycielka powiedziała, że dzisiaj w przedszkolu będziemy rozmawiać na temat zawodów.

Wszystkie dzieci usiadły w kole (oblizujemy się).

Dzieci uśmiechały się do pani, bo bardzo lubiły zajęcia w przedszkolu (uśmiechamy się).

Każde dziecko bardzo chciało opowiedzieć, czym zajmują się ich rodzice, więc wszyscy ochoczo podnieśli rękę do góry (wysuwamy język w stronę nosa).

Na początek głos zabrał Jaś- tato Jasia jest informatykiem i ciągle stuka palcami w klawiaturę komputera (stukamy językiem w zęby).

Mama Stasia jest pilotem- lata samolotami wysoko po niebie (przesuwamy językiem po podniebieniu górnym).

Tato Olusia jest piekarzem- codzienne piecze smaczne bułeczki (naśladujemy malskanie).

Mama Zenka jest hodowcą zwierząt- Zenek najbardziej lubi pomagać przy koniach (kląskamy).

Tato Jurka jest lekarzem- stetoskopem słucha jak dzieci oddychają (wciągamy powietrze nosem i wypuszczamy buzią).

Mama Zosi jest dentystą- dba o czystość zębów (przesywamy językiem po zębach górnych i dolnych).

Tato Krzysia jest kucharzem- gotuje najpyszniejsze obiadki na świecie (oblizujemy się).

Mama Justynki jest archeologiem- wykopuje z ziemi kości dinozaurów (kopiemy językiem za dolnymi zębami).

Tato Asi jest malarzem – maluje piękne obrazy (rysujemy językiem serduszko na podniebieniu górnym).

Mama Julki jest ornitologiem- zajmuje się obserwacją ptaków (robimy dziubek).

Tato Rysia jest listonoszem- wrzuca nam do skrzynek listy (wypychamy językiem policzki).

Tato Piotrka jest budowlańcem- wbija dużo gwoździ (stukamy językiem w wałeczek dziąsłowy za górnymi zębami ).

Tato Majki jest strażakiem i gasi pożary (powtarzamy: ssss- dzieci młodsze, szsz- dzieci starsze).

Dzieci chętnie opowiadały o zawodach swoich rodziców i każdy był z nich dumny.

A jaki zawód wykonują Twoi rodzice? Opowiedz o nim i spróbuj wymyślić do niego ćwiczenie. Powodzenia!

Autor: Aleksandra Selwocka